HEYBE DERGİSİ 9 YAŞINDA…

HEYBE DERGİSİ 9 YAŞINDA…

Kâhta Anadolu Lisesi Kültür ve Edebiyat Kulübü tarafından her yıl düzenli olarak çıkarılan Kültür – Edebiyat ve Aktüalite dergisi “HEYBE” 9 yaşında.

Okul dergisi formatında Adıyaman’da çıkan en köklü dergilerden biri olan Heybe Dergisi bu yıl Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Sait YILTER editörlüğünde hazırlandı. Dergi, yılların verdiği birikim, içerik ve baskı kalitesi ile farkını hemen hissettiriyor.

Derginin bu yıl farklı bir anlayışla yayına hazırlandığını ifade eden Yılter, Paul Valéry’nin “Küçük dergiler, edebiyatın ve şiirin laboratuvarıdır.” sözüne işaret ederek geleceğin şair ve yazarları olmaya aday öğrencilerin yazılarına yer verdiğini belirtiyor.

Güzellikleri Paylaşmak İçin” parolasıyla yola çıkan dergi ekibi, titiz bir çalışma ile yazıları belirlemiş ve dergiyi baskıya hazırlamış. Dergi, “e-Heybe” şeklinde okulun resmi sitesinde yayınlanmaktadır.

Dergide öğrencilerin yazılarının yanında karakalem çalışmalarına da yer verilmiş. Dergide zamanın önemine binaen birbirinden güzel yazı ve hikâyelere yer verilmesi dikkat çekiyor. Mısır Piramitleri ve Piri Reis’in dünya haritası gibi kültürel konulara yer verilen dergide, mahalli anlamda “Kâhta Şairi” Mahmut Cantekin ile yapılan keyifli bir mülakat ve Hikmet Kızıl’ın “Eksik Hikâye” isimli şiiri öne çıkıyor.

Öğrencilerin iç dünyalarındaki estetik anlayışları şiire ve nesre dönüşmüş. Duygu yönü ağır basan şiir ve yazılardaki incelik ve ustalık belirgin bir şekilde kendisini hissettiriyor.

Günlük hayatta sıklıkla kullanılabilecek ve kolayca ezberlenebilecek hikmetli ve özlü sözler olan “müstesna beyitler” derginin bir başka dosyası.

“Kitap Tanıtımı” köşesinde İskender Pala’nın “Efsane” ve Nazan Bekiroğlu’nun “Nar Ağacı” romanlarının kritikleri yapılmış.

Dergide birbirinden güzel esprilerin yer aldığı mizah köşesi de yer alıyor.

Okulda yıl içinde yapılan edebiyat günleri, münazara çalışmaları, şiir dinletisi, gezilerden görüntü ve haberler de yer almıştır.

Bu sayıdaki bir başka farklılık “Gurur Tablosu” köşesi. Geçen yıl birbirinden değerli bölümlere yerleşen 58 öğrencinin isimleri ve kazandıkları bölümlerin listesi dikkati çekiyor.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile